cdn چیست؟ و چه کاربردی دارد؟

cdn چیست

شبکه تحویل محتوا (CDN) یا content delivery network به گروهی از سرورهای توزیع شده جغرافیایی اشاره دارد که برای ارائه سریع محتوای اینترنتی با هم کار می کنند.

CDN امکان انتقال سریع دارایی های مورد نیاز برای بارگیری محتوای اینترنتی از جمله صفحات HTML، فایل های جاوا اسکریپت، شیوه نامه ها یا CSS، تصاویر و ویدئوها را فراهم می کند. محبوبیت خدمات CDN همچنان در حال رشد است و امروزه اکثر ترافیک وب از طریق CDN ها ارائه می شود، از جمله ترافیک سایت های اصلی مانند فیس بوک، نتفلیکس و آمازون.

وقتی CDN به درستی پیکربندی شده باشد به محافظت از وب سایت ها در برابر برخی از حملات مخرب رایج مانند حملات Distributed Denial of Service (DDOS) کمک کند

آیا CDN همان میزبان وب یا Host است؟

CDN محتوا را میزبانی نمی کند و نمی تواند جایگزین نیازهای میزبانی وب باشد، ولی به ذخیره سازی محتوا در لبه شبکه (network edge ) کمک می کند که عملکرد وب سایت را بهبود می بخشد. بسیاری از وب سایت ها تلاش می کنند تا نیازهای عملکرد خود را با خدمات میزبانی سنتی برآورده کنند، به همین دلیل است که آنها CDN ها را انتخاب می کنند.

با استفاده از کش برای کاهش پهنای باند میزبانی، کمک به جلوگیری از وقفه در سرویس و بهبود امنیت، CDN ها یک انتخاب محبوب برای تسکین برخی از مشکلات اصلی میزبانی وب سنتی هستند.

CDN چطور کار میکند؟

در هسته خود، CDN شبکه ای از سرورها است که با هدف ارائه محتوا به سرعت، ارزان بودن، قابل اعتماد و ایمن بودن  مرتبط شده اند. به منظور بهبود سرعت و اتصال، یک CDN سرورها را در نقاط تبادل بین شبکه های مختلف قرار می دهد.

این نقاط مبادله اینترنتی (IXP) مکان‌های اولیه‌ای هستند که ارائه‌دهندگان اینترنت مختلف به منظور دسترسی یکدیگر به ترافیکی که در شبکه‌های مختلف آنها ایجاد می‌شود، به یکدیگر متصل می‌شوند. با اتصال به این مکان‌ها با سرعت بالا و بسیار به هم پیوسته، یک ارائه‌دهنده CDN می‌تواند هزینه‌ها و زمان انتقال داده‌ها را با سرعت بالا کاهش دهد.

نقشه سرورهای توزیع شده جهانی که محتوا را ارائه می دهند چیست

فراتر از قرار دادن سرورها در IXP ها، یک CDN تعدادی بهینه سازی را در انتقال داده های مشتری/سرور استاندارد انجام می دهد. CDN ها مراکز داده را در مکان های استراتژیک در سراسر جهان برای  امنیت  افزایش می دهند و برای زنده ماندن از انواع خرابی ها و ازدحام اینترنت طراحی شده اند.

مزایای استفاده از CDN چیست؟

اگرچه مزایای استفاده از CDN بسته به اندازه و نیازهای یک ویژگی اینترنت متفاوت است، مزایای اصلی برای اکثر کاربران را می توان به 4 جزء مختلف تقسیم کرد:

بهبود زمان بارگذاری وب‌سایت – با توزیع نزدیک‌تر محتوا به بازدیدکنندگان وب‌سایت با استفاده از سرور CDN نزدیک (در میان سایر بهینه‌سازی‌ها)، بازدیدکنندگان زمان بارگذاری صفحه سریع‌تری را تجربه می‌کنند. از آنجایی که بازدیدکنندگان تمایل بیشتری به کلیک کردن از یک سایت با بارگذاری آهسته دارند، یک CDN می تواند نرخ پرش را کاهش دهد و مدت زمانی را که افراد در سایت می گذرانند افزایش دهد. به عبارت دیگر، یک وب سایت سریعتر به این معنی است که بازدیدکنندگان بیشتری باقی می مانند و مدت بیشتری در اطراف خود باقی می مانند.

کاهش هزینه های پهنای باند – هزینه های مصرف پهنای باند برای میزبانی وب سایت یک هزینه اولیه برای وب سایت ها است. از طریق کش و سایر بهینه‌سازی‌ها، CDN‌ها می‌توانند مقدار داده‌هایی را که یک سرور مبدا باید ارائه کند، کاهش دهند، در نتیجه هزینه‌های میزبانی را برای صاحبان وب‌سایت کاهش می‌دهند.

افزایش در دسترس بودن و افزونگی محتوا – حجم زیاد ترافیک یا خرابی های سخت افزاری می تواند عملکرد عادی وب سایت را مختل کند. به لطف ماهیت توزیع شده آنها، یک CDN می تواند ترافیک بیشتری را مدیریت کند و بهتر از بسیاری از سرورهای مبدا در برابر خرابی سخت افزار مقاومت کند.

بهبود امنیت وب سایت – CDN ممکن است با ارائه کاهش DDoS، بهبود گواهینامه های امنیتی و سایر بهینه سازی ها، امنیت را بهبود بخشد.

چگونه یک CDN زمان بارگذاری وب سایت را بهبود می بخشد؟

وقتی نوبت به بارگذاری محتوا توسط وب‌سایت‌ها می‌رسد، با کاهش سرعت سایت، کاربران به سرعت از آن خارج می‌شوند. خدمات CDN می تواند به روش های زیر به کاهش زمان بارگذاری کمک کند:

ماهیت توزیع جهانی CDN به معنای کاهش فاصله بین کاربران و منابع وب سایت است. به جای اتصال به هر جایی که سرور اصلی وب سایت ممکن است زندگی کند، یک CDN به کاربران اجازه می دهد به یک مرکز داده از لحاظ جغرافیایی نزدیکتر متصل شوند. زمان سفر کمتر به معنای خدمات سریعتر است.

بهینه‌سازی‌های سخت‌افزاری و نرم‌افزاری مانند متعادل‌سازی بار کارآمد و هارد دیسک‌های حالت جامد می‌توانند به دسترسی سریع‌تر داده‌ها به کاربر کمک کنند.

CDN ها می توانند با کاهش اندازه فایل ها با استفاده از تاکتیک هایی مانند کوچک سازی و فشرده سازی فایل، مقدار داده های منتقل شده را کاهش دهند. اندازه فایل کوچکتر به معنای زمان بارگذاری سریعتر است.

CDN ها همچنین می توانند سایت هایی را که از گواهی های TLS/SSL استفاده می کنند با بهینه سازی استفاده مجدد از اتصال و فعال کردن شروع نادرست TLS سرعت بخشند.

چگونه یک CDN یک وب سایت را همیشه آنلاین نگه می دارد؟

Uptime یک مؤلفه حیاتی برای هر کسی است که دارای ویژگی اینترنت است. خرابی‌های سخت‌افزاری و افزایش ترافیک، در نتیجه حملات مخرب یا افزایش محبوبیت، این پتانسیل را دارد که یک وب سرور را از بین ببرد و از دسترسی کاربران به یک سایت یا سرویس جلوگیری کند. یک CDN دارای چندین ویژگی است که زمان خرابی را به حداقل می رساند:

تعادل بار ترافیک شبکه را به طور یکنواخت در چندین سرور توزیع می کند و مقیاس افزایش سریع ترافیک را آسان تر می کند.

Failover هوشمند حتی اگر یک یا چند سرور CDN به دلیل نقص سخت افزاری آفلاین شوند، سرویس بدون وقفه را ارائه می دهد. failover می تواند ترافیک را به سرورهای عملیاتی دیگر توزیع کند.

در صورتی که کل مرکز داده دارای مشکلات فنی باشد، مسیریابی Anycast ترافیک را به مرکز داده موجود دیگری منتقل می کند و اطمینان می دهد که هیچ کاربری دسترسی به وب سایت را از دست نمی دهد.

چگونه یک CDN از داده ها محافظت می کند؟

امنیت اطلاعات بخشی جدایی ناپذیر از CDN است. یک CDN می تواند یک سایت را با گواهینامه های TLS/SSL جدید ایمن نگه دارد که استاندارد بالایی از احراز هویت، رمزگذاری و یکپارچگی را تضمین می کند.

چگونه یک CDN هزینه های پهنای باند را کاهش می دهد؟

هر بار که یک سرور مبدا به یک درخواست پاسخ می دهد، پهنای باند مصرف می شود. ببینید چگونه یک CDN، درخواست های مبدا را کاهش می دهد و هزینه های پهنای باند را هم کاهش می دهد.

 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.
شما برای ادامه باید با شرایط موافقت کنید

مقالات مرتبط